Football Cup Draws

Tue 24th Jan

Football Cup Draws

The CCC have this Morning (Tuesday), released the draws for the upcoming Feis Cup, Corn na Boinne, Tailteann Cup, Tailteann Shield and Reserve Cup competitions.

 

In the Feis Cup, Group B has thrown up an eye catching opening round fixture when Ratoath, now managed by former Trim manager Kevin Reilly, play host to his former charges.

 

The Corn na Boinne draw has pitted newly promoted Leinster Champions Castletown against Meath Hill in what is a mouthwatering clash between two sides who formed part of the An Tuaisceart side in the recent Regional Championship.

 

There are a number of intriguing games in the opening round of the Tailteann Cup with the clash of Ballinlough and St. Brigids in Group A catching the eye.

Meanwhile in the Tailteann Shield, there is bound to be great interest in the greater Kells area in the meeting of Cortown and Carnaross.

 

A total of 41 teams are entered into the Reserve Cups spread across 3 Divisions.

 

The first named team for each fixture have home advantage in the opening round.

 

Feis Cup – (15 Teams)

 

Group A – (4 Teams)

Dunshaughlin v St. Colmcilles

Seneschalstown v Gaeil Colmcille

 

Group B – (4 Teams)

Simonstown Gaels v Donaghmore/Ashbourne

Ratoath v Trim

 

Group C – (4 Teams)

Ballinabrackey v Na Fianna

Curraha v St. Peter’s Dunboyne

 

Group D – (3 Teams)

Skryne v Summerhill

Wolfe Tones v BYE

 

Semi-Finals

A1 v C1

B1 v D1

 

Corn na Boinne (16 Teams)

 

Group A – (4 Teams)

Meath Hill v Castletown

Longwood v Ballivor

 

Group B – (4 Teams)

Walterstown v Dunderry

St. Michael’s v St. Patrick’s

 

Group C – (4 Teams)

Navan O’Mahonys v Rathkenny

Nobber v Duleek-Bellewstown

 

Group D – (4 Teams)

Drumbaragh Emmets v Bective

Oldcastle v Blackhall Gaels

 

Semi-Finals

A1 v C1

B1 v D1

 

Tailteann Cup (10 Teams)

 

Group A (4 Teams)

Clann na nGael v Dunsany

Ballinlough v St. Brigid’s

 

Group B – (3 Teams)

Syddan v St. Vincent’s

Kilbride v BYE

 

Group C – (3 Teams)

Kilmainham v Moylagh

St. Ultan’s v BYE

 

Semi-Finals

A1 v B1

A2 v C1

 

Tailteann Shield – (9 Teams)

 

Group A- (3 Teams)

Boardsmill v Clonard

Kilmainhamwood v BYE

 

Group B – (3 Teams)

St. Mary’s v Drumconrath

Moynalty v BYE

 

Group C – (3 Teams)

Cortown v Carnaross

Slane v BYE

 

Knockout Stages

Semi-Final – B1 v C1

Final – A1 v Winner of semi-final

 

Reserve Cup Division 1 – (16 Teams)

 

Group A – (4 Teams)

Dunsany v Navan O’Mahonys

St. Peter’s Dunboyne v Gaeil Colmcille

 

Group B – (4 Teams)

St. Patrick’s v Seneschalstown

Dunshaughlin v Skryne

 

Group C – (4 Teams)

Ratoath v Donaghmore/Ashbourne

Summerhill v Duleek-Bellewstown

 

Group D – (4 Teams)

Walterstown v Ballivor

Trim v St. Colmcilles

 

Semi-Finals

A1 v C1

B1 v D2

 

Reserve Cup Division 2 (16 Teams)

 

Group A – (4 Teams)

St. Colmcilles v St. Ultan’s

Syddan v St. Michael’s

 

Group B – (4 Teams)

Ballinabrackey v Clann na nGael

Skryne v Nobber

 

Group C – (4 Teams)

Summerhill v Oldcastle

Bective v Ratoath

 

Group D – (4 Teams)

Meath Hill v Blackhall Gaels

Donaghmore/Ashbourne v Ballinlough

 

Semi-Finals

A1 v C1

B2 v D2

 

Reserve Cup Division 3 – (9 Teams)

 

Group A – (3 Teams)

Kilmainham v v Cortown

St. Vincent’s v BYE

 

Group B – (3 Teams)

Drumbaragh Emmets v Dunshaughlin

Kilmainhamwood v BYE

 

Group C – (3 Teams)

Duleek-Bellewstown v St. Mary’s

Donaghmore/Ashbourne v BYE

 

Posted in: General News / Nuacht Ginearálta

Related News: General News / Nuacht Ginearálta

View All