2024 Meath G.A.A.

 

Sub-Committees

 

1. Competitions Control Committee

 

 

Chairperson: Conor Tormey (Donaghmore/Ashbourne)

 

ViceChairperson: Liam Keane (Blackhall Gaels)

 

Secretary/FixturesAdministratorCiarán Flynn (Dunsany)

 

Asst. Secretary/Disciplinary Administrator: Thelma Byrne (Boardsmill)

 

Referees Administrator: Dudley Farrell (Nobber)

 

AssistantReferees Administrator: Denise Farrelly (Castletown)

 

Fixtures AnalysisCommitteeMember: David Harford (Kilbride)

 

Committee Members: Aidan Quinn (Ballinabrackey), Michael Bird (Kildalkey), Seán McKeon (O’Mahonys), Larry Henry (Wolfe Tones), Football Development Committee Chairperson, Hurling Development Chairperson, Minor Committee Chairperson, Youth Committee Chairperson & Coaching Officer.

 

2. Hearings Committee

 

Chairperson: Francis Flynn (Seneschalstown)

 

Secretary: Ruth Chambers (Walterstown)

 

Committee Members: Brian Rennick (Dunderry), Michael Mullally (Blackhall Gaels), Andy Fahy Ratoath), Brendan Lynch (Moynalty), Gerry Giblin (Donaghmore/Ashbourne), Cyril Creavin (Dunshaughlin), Pat O’Reilly (Simonstown Gaels)

 

Finance Sub-Committee

 

 

Chairperson: County Treasurer

 

ViceChairperson: County Chairperson

 

Secretary: County Assistant Treasurer

 

Assistant Secretary: County Secretary

 

Committee Members: County Vice Chairperson, County Assistant Secretary, County Central Council Delegate, County Senior Administrator, Dessie Murtagh (St. ULtan’s), John Brogan (Moynalty), Brendan Dempsey (Trim), Tomás Brady (OP’Mahonys)

 

4. Hurling Development Committee

 

Chairperson: Martin O’Halloran (Rathmolyon)

 

ViceChairperson: John Brennan (Ratoath)

 

Secretary: Colin Brennan (Rathmolyon)

 

Assistant Secretary: Fintan Porter (O’Mahonys)

 

Committee Members: Paddy Horan (Kilmessan), Michael Bird (Kildalkey), Seán Geraghty (Kilskyre/Moylagh)

 

 

5. FixtureAnalysisCommittee

 

 

Chairperson: David Harford (Kilbride)

 

Secretary: Shane O’Brien (Meath GAA GDC)

 

 

Committee Members:                      Football Development Committee Chairperson

 

Committee Members:  Hurling Development Committee Chairperson, Minor CommitteeChairperson, Youth CommitteeChairperson, County Coaching Officer, County Secretary, County Chairperson

 

6. Health& Well-being Committee

 

Chairperson: James Kelly (St. Colmcille’s)

 

Secretary: Seán Downey (Na Fianna)

 

Committee Members: Gillian Duffy (Duleek-Bellewstown), Andy Ogle (Trim), Seán Dolan (Moylagh), Mary Meade (Syddan), Eunice Murtagh (O’Mahonys), Jim Mullery (Slane), Ruairi Murphy (M.L.S.P.), Carmel Halpin (HSE), Derek Pepper (SHINE), Aisling O’Donnell (Healthy Ireland)

 

7. Referees’ AdministrationCommittee

 

Chairperson: County Referees’Administrator

 

ViceChairperson: Gerry O’Brien (Wolfe Tones)

 

Secretary: Assistant County Referees’ Administrator

 

Committee Members: Cian Royston (Boardsmill), Cormac Reilly (St. Mary’s), Seamus O’Connor (Carnaross), County Assistant Secretary

 

8. Minor Committee

 

Chairperson: Raymond Finnegan (Gaeil Colmcille)

 

ViceChairperson: Declan Black (Kilmainham)

 

Secretary: David Campbell (Clonard)

 

Assistant Secretary: Niall Gogarty (Gaeil Colmcille)

 

P.R.O.: Alan Tormey (Gaeil Colmcille)

 

Committee Members: Diarmaid McCluskey (Ballivor), Darren Hickey Donaghmore/Ashbourne), Brian Boshell (Gaeil Colmcille), Assistant Referees’Administrator, County Coaching Officer, Post-Primary Schools’ CommitteeRepresentative

 

9. Youth Committee

 

Chairperson: Fintan Porter (O’Mahonys)

 

ViceChairperson: Andrew Lenehan (St. Patrick’s)

 

Secretary: Adrian Madden (Donaghmore/Ashbourne)

 

Assistant Secretary: Martin Kelly (Donaghmore/Ashbourne)

 

P.R.O.: Alan Tormey (Gaeil Colmcille)

 

Committee Members: Ned Kearney, Assistant Referees’ Administrator, County Coaching Officer, Post-Primary Schools’ CommitteeRepresentative, Primary Schools’CommitteeRepresentative

 

10. GoGamesCommittee

 

Chairperson: Fintan Porter (O’Mahonys)

 

Secretary: Martin Kelly (Donaghmore/Ashbourne)

 

Committee Members: County Coaching Officer

 

11. Post-Primary Schools’ Committee

 

Chairperson: Kevin Reilly (Colaiste na Mí)

 

ViceChairperson: Anthony Sheridan (Athboy CS)

 

Secretary: Meath GAA Head of GamesDevelopment

 

County PPSchools Rep: Kevin Reilly (Colaiste na Mí)

 

Committee Members: Cathal Harvey (St. Oliver’s PP),  Pat O’Sullivan (St. Ciarans CS), Paddy Rossiter (Colaiste Clavin), Seamus Peppard (St. Patrick’s CS), MinorCommittee Chairperson, Youth Committee Chairperson, County Coaching Officer

 

12. Primary Schools’ Committee

 

Chairperson: Willie Lyons (Dunboyne S.P.S.)

 

Secretary: Nodlag O’Neill Forde (Kildalkey N.S)

 

County PrimarySchools Rep: James Battersby (Boardsmill N.S.)

 

Youth Committee Chairperson

 

County Coaching Officer

 

13  Coaching & Games Development Committee

 

Chairperson: County Coaching Officer

 

ViceChairperson: Football Academy Head Coach

 

Secretary: Meath GAA Head of GamesDevelopment

 

 

Assistant Secretary: Hurling Academy Lead

 

 

 

Committee Members: Seán Kelly (Dunderry), Seán Geraghty (Kilskyre/Moylagh), Hurling Development Committee Chairperson,  Football Development Committee Chairperson, Minor Committee Chairperson, Youth Committee Chairperson, Post-Primary Schools’ Committee Representative, Primary Schools’Committee Representative, County Chairperson, County Secretary, County Treasurer

 

14. CulturalCommittee

 

Chairperson: County Irish Language and Cultural Officer

 

ViceChairperson: Laura Campion (Scrín)

 

Secretary: Anna Rooney (Baile Shláine)

 

Assistant Secretary: Michael Carr (Bhulf Tón)

 

P.R.O.: Michelle Mullen (Cill Maighneann)

 

Committee Members: Cathal Seoighe (Clann na nGael), Michael Heery (St. Brigid’s), Irene Ní hIfearnáin (Na Fianna), Tara Hanlon (Erin go Bragh, Áth Cliath), Ronan McGuinness (Ó Mathúna)

 

  1. Information Technology Committee

 

Chairperson/County I.T. Officer: Tom Callaghan (Duleek-Bellewstown)

 

ViceChairperson: County Chairperson

 

Secretary/Asst. I.T. Officer: County Secretary

 

Assistant Secretary: County Planning & Training Officer

 

Committee Members: Kieran Devaney (Blackhall Gaels)

 

16. Youth Planning Committee

 

Chairperson: County Vice-Chairperson

 

ViceChairperson: County Children’s Officer

 

Secretary: County Assistant Secretary

 

Assistant Secretary: Meath GAA Head of Games Development

 

Committee Members: Aidan Quinn (Ballinabrackey), Ciarán Flynn (Dunsany), Raymond Finnegan (Gaeil Colmcille), David Campbell (Clonard), Fintan Porter (O’Mahonys), Adrian Madden (Donaghmore/Ashbourne), Martin Kelly (Donaghmore/Ashbourne), Kevin Reilly (Colaiste na Mí), James Battersby (Boardsmill NS), County Coaching Officer, County Football Development Committee Chairperson, County HurlingDevelopment Committee Chairperson

 

17. County Football Team Management Panel Committee

 

County Chairperson

 

County Secretary

 

County Treasurer

 

County Senior Football Team Manager

 

Senior Football PanelLiaison Officer

 

Senior Team Budget Holder

 

TwoGPA reps

 

19. County Hurling Team Management Panel Committee

 

County Chairperson

 

County HurlingDevelopment Committee Chairperson

 

County Secretary

 

County HurlingDevelopment Committee Secretary

 

County Treasurer

 

County Senior Hurling Team Manager

 

Senior HurlingPanel Liaison Officer

 

Senior Team Budget Holder

 

Two GPA reps

 

19. PublicRelations/Marketing Committee

 

Chairperson: County P.R.O.

 

ViceChairperson/Hurling P.R.O.: Martin O’Halloran (Rathmolyon)

 

Secretary/Football P.R.O.: Ellen Blake (St. Brigid’s)

 

Assistant Secretary/UnderageP.R.O.: Alan Tormey (Gaeil Colmcille)

 

Match Programme Correspondent: Brendan Cummins (Dunsany)

 

Assistant Football P.R.O.: Keith Loughman (St. Colmcille’s)

 

L.G.F.A.: Aisling Clery

 

Camogie: Órla Brady (Dunderry)

 

Match Programme Sales: Fintan Porter (O’Mahonys)

 

Stadium Announcers: Martin O’Halloran (Rathmolyon), Joseph O’Brien (Skryne), Niamh Regan (Rathmolyon), Irene Ní hIfearnáin (Na Fianna)

 

Match PhotographersBrian Mulligan (St. Colmcille’s), Paula Greif (Bective), Laura Berry (Ballinabrackey), Martin Costello (Trim)

 

20. History and CommemorationsCommittee

 

Chairperson: Brendan Cummins (Dunsany)

 

ViceChairperson: County Irish Languageand Cultural Officer

 

Secretary: Jim Gilligan (Dunshaughlin)

 

Assistant Secretary: Seamus Brennan (Trim)

 

21. Child Safeguarding Committee

 

Chairperson: County Children’s Officer

 

ViceChairperson/AssistantChildren’s Officer: County Secretary

 

Secretary/DesignatedLiaisonPerson: Brian Carberry (St. Vincent’s)

 

Assistant Secretary/DeputyD.L.P.: County Chairperson

 

22. Planning and Training Committee

 

Chairperson: County Planning and Training Officer

 

ViceChairperson: County Vice-Chairperson

 

Secretary: County Secretary

 

Assistant Secretary: County Assistant Secretary

 

23.  Safety and Facilities Committee

 

Chairperson/Safety &Facilities Officer: County Chairperson

 

ViceChairperson: Liam McCarville (O’Mahonys)

 

Secretary: County Secretary

 

Assistant Secretary: Jim Lane (Simonstown Gaels)

 

Páirc Tailteann Stadium Manager: Jim Lane (Simonstown Gaels)

 

Dunganny C.O.E. Grounds Manager: Eugene McBride (Trim)

 

Event Controller: Jim Lane (Simonstown Gaels)

 

Deputy Event Controller: Ciarán Flynn (Dunsany)

 

Head Steward: Jim Cooney (Ballinabrackey)

 

Deputy Head Steward: Sean McKeon (O’Mahonys)

 

Committee Members: County Vice-Chairperson, County Assistant Secretary, County Treasurer, County Assistant Treasurer, Paddy O’Dwyer (Dunshaughlin), Paddy McGee (Trim)

 

24. PáircTailteann C.L.G. Liaison Committee

 

Chairperson: Noel Dempsey (Trim)

 

Secretary: Seamus Kenny (Simonstown Gaels)

 

Committee Members: County Chairperson, County Vice-Chairperson, County Secretary, County Treasurer

 

25 Football DevelopmentCommittee

 

Chairperson: Conor O’Donoghue (St Peter’s Dunboyne)

 

ViceChairperson: Tomás Brady (O’Mahony’s)

 

Secretary: Seamus Kenny (Simonstown Gaels)

 

Assistant Secretary: Gerry McEntee (Nobber)

 

Committee Members: Christy Reynolds (Walterstown)

 

26. Auditand Risk Committee

 

Chairperson: Tom Gallagher

 

ViceChairperson: Brendan Fulham

 

Secretary: Anne Quigley

 

Assistant Secretary: Peter Meehan

 

Committee Members: Mark Munnelly (Kilmessan)

 

 

27. Demographics Committee

 

Chairperson/CountyDemographics Officer: Ruth Chambers (Walterstown)

 

Secretary: Shane O’Brien (Meath GAA GDC)

 

Committee Members: Kevin Reilly (O’Mahony’s), County Irish Languageand Cultural Officer, County Chairperson, County Vice-Chairperson, County Secretary, County Treasurer, County Football Development Committee Chairperson, County HurlingDevelopment Committee Chairperson

 

28 Supporters Club Committee

 

Chairperson: Elected at Supporters Club A.G.M.

 

ViceChairperson: Elected at Supporters Club A.G.M.

 

Secretary: Elected at Supporters Club A.G.M.

 

Assistant Secretary: Elected at Supporters Club A.G.M.

 

Treasurer: Meath GAACounty Treasurer

 

Assistant Treasurer: Elected at Supporters Club A.G.M.

 

County Management Committee Representative: County Minor Committee Chairperson

 

5 Elected Members: TBC

 

Notes

 

The County Chairperson,County Vice-Chairperson,County Secretary, and County Treasurer are ex-officio (without voting rights) on all Meath GAA Sub-Committees excluding the Audit and Risk Committee and the Hearings Committee.

 

These officers will have voting rights on all sub-committees they are named on.

 

Meath GAA Sub-Committees 2024 (County Committee Version 08-01-24)